Harrachov

Menší krkonošské město Harrachov, ležící pod Čertovou horou, je významným zimním střediskem. Celé město, které obývá kolem 1500 obyvatel, leží v údolí řeky Mumlavy a necelé čtyři kilometry od hranic s Polskem. Již od 14. století se město zaměřuje na výrobu skla a v dnešní době žije Harrachov z turistického ruchu. Na Čertově hoře nalezneme sjezdovky, lanovky a skokanské můstky (například mamutí).


Pohled na Čertovu horu. (30.8.2013)

Přes část Harrachova, Nový Svět, prochází silnice I/10 vedená z Turnova (z Prahy jako R10) přes Železný Brod, Tanvald - spojení s I/14, přes (Harrachov) Nový Svět, hraniční přechod Harrachov-Jakuszyce do Polska. Silnice I/14 se odpojuje cca 4 kilometry jihozápadně před Harrachovem v místě nazývajícím se „Na Mýtě“ při soutoku řek Mumlava a Jizera.


Městskou dopravu v Harrachově zajišťuje minibus Iveco Stratos LE 37registrační značky 4L2 0463 z provozního střediska Rokytnice nad Jizerou. Linka má licenční označení 670943 a spojuje hotely, autobusové nádraží, centrum města a vzdálené železniční nádraží nacházející se mimo město a o pár desítek metrů výše. Jízdní řád je sezónní – rozlišuje se zimní a letní varianta.
Regionální dopravu zajišťuje společnost BusLine. Přes místní autobusové nádraží vedou i dálkové linky jiných dopravců.
Přes vzdálenou železniční stanici Harrachov vede bývalá ozubnicová trať z Tanvaldu do Harrachova. V dnešní době, po rekonstrukci a obnovení, je trať provozní i přes hraniční úsek do stanice Szklarska Poręba Górna v Polsku. Jde o součást tratě číslo 036 z Liberce do Tanvaldu.


Motorové vozy řady 810 společnosti GW Train Regio ve stanici Harrachov. (30.8.2013)

Autor: Jiří Vařečka | Přidáno: 19.10.2013
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013