Klášterec nad Ohří


Mercedes Sprinter CVA 55-44 na lince č. 1 stoupá severně od Klášterce do obce Útočiště. (17.2.2014)

Město Klášterec nad Ohří leží v západním koutu Ústeckého kraje v okrese Chomutov. Klášterec má přes 15 tisíc obyvatel a první písemná zmínka pochází z roku 1352, kdy zde byl založen klášter. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Mezi pamětihodnosti patří například zámek, novorenesanční radnice či lázně Evženie. Město bylo mnohočetně zasaženo různými požáry, a proto bylo hodně přestavováno. Od konce 18. století zde sídlí porcelánka. Pro Klášterec a další obce v okolí je klíčová průmyslová oblast IP Verne, která začala být budována v roce 1999. V dalších letech byla tato oblast rozšířena a je zde zastoupen hojně strojírenský, ale i jiný průmysl - potravinářský, gumárenský, automobilový a nábytkářství. Nyní je IP Verne největší průmyslovou oblastí v okrese Chomutov a patří mezi největší v České Republice.

Centrem Klášterce nad Ohří je vedena silnice první třídy číslo 13, která vychází z Karlových Varů a je vedena přes Klášterec, Chomutov, Nový Bor až za Liberec. V centru se tato silnice kříží s II/224, která spojuje Vejprty, Kadaň a Podbořany.


Železniční spojení získal Klášterec v roce 1873, kdy byla zahájena doprava na dnešní státní elektrifikované trati č. 160 (Chomutov - Cheb). Projíždí tudy osobní, spěšné, ale i rychlíkové vlaky (Košice -) Praha - Cheb.

Významným dopravcem v regionální dopravě je společnost Autobusy Karlovy Vary, která své linky směřuje převážně do Karlových Varů, Kadaně a Vejprt. Obsluhu do Chomutova zabezpečuje DP měst Chomutova a Jirkova. Městskou dopravu zajišťuje již od roku 1997 místní dopravce Pavel Škramlík. Na dvě linky licenčních čísel 527001 a 527002 má vyčleněn minibus značky Mercedes a autobusy SOR, případně záložní vůz Karosa B732. Provoz obou linek je v nepravidelném intervalu s tím, že linka č. 2 má během pracovního dne 5 párů spojů, v sobotu pár jeden a v neděli pouze jeden spoj.

Autor: Jiří Vařečka | Přidáno: 28.10.2014
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013