Mimoň


SOR C 9.5 registrační značky 3L6 9004 společnosti COMPAG CZ na místní lince v Mimoni pod kostelem sv. Petra a Pavla. (11.6.2014)

Město Mimoň s 6 a půl tisíci obyvateli leží v Libereckém kraji v okrese Česká Lípa. Městem protéká řeka Ploučnice. První písemná zmínka o obci sahá do druhé poloviny 13. Století, ovšem osídlení oblasti je doloženo již v době kamenné. Během 17. Století zažívá město rozvoj, kdy je postavena kaple, pivovar, nemocnice, kostel a radnice. V 19. století postihl město požár - je k vidění pouze malá část historické části Mimoně. Zajímavostí mohou být pískovcové pivovarské sklepy umístěné pod kostelem. V druhé polovině 20. století zasáhla i Mimoň výstavba panelových sídliště. Výsledkem jsou bytové komplexy sídliště Letná a sídliště Pod Ralskem.

Železniční spojení získala Mimoň v roce 1883, kdy byla otevřena soukromá železniční trať A.T.E. z Teplic. Její prodloužení proběhlo v roce 1900 až do Liberce včetně zřízení nového nádraží v Mimoni. Dnes je tato trať (Liberec - Mimoň - Česká Lípa) označena číslem 086.


V Mimoni se křižují dvě silnice II. třídy - 268 a 270 (Německo - Jablonné v Podještědí - Mimoň - Doksy - Dubá). Veškerý tranzit je veden středem města přes náměstí Čsl. armády, nám. 1. máje a Kozinovo náměstí. Ve městě aktuálně probíhají rekonstrukce hlavních tahů, spolu se zklidněním a zabezpečením některých úseku - například výstavba kruhových objezdů.

Autobusovou dopravu v okolí Mimoně do okolních měst a obcí zajišťují společnosti ČSAD Česká Lípa, Jaroslav Štěpánek, TRANSCENTRUM bus a COMPAG CZ, která provozuje mimo technických služeb i neoficiální místní autobusovou dopravu značenou jako 500430. Místní doprava byla zavedena v roce 1998 ještě Technickými službami Mimoň. Linka je v provozu v pracovní dny od 6:30 do 17:50 hodin v několika verzích trasy a zajišťuje dopravní obsluhu i obcí spadající pod Ralsko. Linku s podobnou trasou, s licenčním číslem 500267, zajišťuje i ČSAD Česká Lípa.

Autor: Jiří Vařečka | Přidáno: 22.7.2014
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013