Most a Litvínov

Město Most leží na řece Bílina. 14. největší město v ČR. Ve 20.století téměř zrušeno kvůli těžbě uhlí. Z minulosti je zajímavý přesun kostela Nanebevzetí P.Marie. Nad městem se tyčí hrad Hněvín.
Litvínov se nachází cca 10 km na sever od Mostu. V současnosti je zde významný textilní a chemický průmysl. V okolí se těží hnědé uhlí. Nachází se zde spoustu sídlišť, kde jsou problémy s neplatiči. Zajímavostí je zámek v Janově.
Dopravu provozuje Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova.
Jízdenky lze koupit u řidičů, automaty zde najdeme rovněž uvnitř vozů. Jednodenní jízdenky zde nejsou, nejdelší platnost je 90 minut. Doprava je rozdělena do tří pásem. Pásmo 3 je Litvínov.Schéma sítě.

Tramvaje

Z pohledu dopravy se jedná o nejmenší síť u nás a také v nejhorším stavu. Na spoustě míst je omezená rychlost. Rozchod kolejí je jako všude v ČR normální – 1435 mm. Několikrát se objevily úvahy o zrušení tramvajové dopravy a její nahrazení autobusy. Nicméně doprava zatím zůstává a DP se snažil jednu dobu i modernizovat vozový park nákupem dvou kusů vozu Astra. Avšak dnes jezdící jenom jedna, druhá je dlouhodobě odstavena. Rovněž se nyní zvažuje odprodej přebytečných tramvají. Zbytek vozového parku zaujímají vozy Tatra T3. V provozu je 5 linek označených 1-7 na 3 tratích. Některé linky končí v zastávce Dopravní podnik. Některé linky jezdí jenom ráno a odpoledne, ale platí, že z každé konečné vede linka na zbylé konečné. Interval je od 12-20 minut. Vypravují dvě vozovny, v Mostě a Litvínově. Vozovna Most je zároveň i pro autobusy. Na jihu tramvaje jezdí do zastávky Interspar, na severu v Litvínově do zastávky Citadela. V Mostě ještě tramvaje zajíždí na nádraží.


Autobusy

V provozu cca 30 autobusových linek. Intervaly na nejvytíženějších linkách jsou 10 minut ve špičce. Některé linky mají více variant trasy. Jezdí zde nízkopodlažní MAN, kloubové a standardní Karosy nebo minibus Sor. V provozu jsou i zaměstnanecké linky.


MAN na meziměstské lince byl zvěčněn v Teplicích na autobusovém nádraží. (Jiří Vařečka; 4.8.2008)

Železnice

Městem prochází trať 130 z Ústí nad Labem do Chomutova. Nádraží v Mostě je obsluhováno MHD (tramvaje, autobusy). Vlaky odsud jezdí do Teplic, Děčína, Ústí nad Labem, Prahy, Chebu, Karlových Varů a Chomutova. Mezinárodní vlaky zde nejezdí. Železnice má význam hlavně pro regionální dopravu. Z místního hlediska je důležitá trať 135 Most – Louka u Litvínova – Moldava v Krušných horách. Další směry – Louny, Žatec.

Trolejbusy

Trolejbusová doprava byla zrušena koncem 50. let minulého století.

Autor: Filip Hercík | Přidáno: 2.2.2012
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013