Neratovice

Neratovice se nacházejí cca 20 kilometrů severně od Prahy a žije zde přes 15 tisíc obyvatel. Městem protéká řeka Labe, která do této oblasti nalákala první obyvatele už v období pravěku. První písemná zmínka pochází z roku 1227.
Průmyslově jsou Neratovice známé díky místní Spolaně, která byla založena v roce 1898 na výrobu mýdla, olejů a svíček. Po roce 1905 vzniká závod na výrobu různých chemikálií, kdy je využívána hlavně přítomnost řeky Labe. Některé již nepoužívané budovy jsou vysoce kontaminovány chemickými látkami, část areálu je pronajímáno dalším soukromým firmám.


Nádraží v Neratovicích patří k významné železniční křižovatce. Železnice funguje v Neratovicích od roku 1865. Na území města se nacházejí železniční stanice Neratovice, Neratovice město a Lobkovice. Železniční tratě:

  • 070 - (S3) - Praha - Turnov
  • 074 - (S23) - Čelákovice - Brandýs nad Labem - Neratovice
  • 092 - (S43) - Neratovice - Kralupy nad Vltavou


Neratovicemi prochází silnice I/9 ze Zdib (u Prahy) - Neratovice - Mělník - Česká Lípa - Nový Bor - Rumburk a silnice č. 101 z Kladna přes Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Brandýs nad Labem, Úvaly, Říčany, Jesenice, Praha-Zbraslav, Rudná, Unhošť a dále po I/61 do Kladna. Druhá jmenovaná silnice tvoří okruh, který měl původně umožnit objetí Prahy a její aglomerace.

Na území města se nenachází žádné autobusové nádraží. Většina přestupů probíhá v zastávce Náměstí Republiky. Kromě jedné linky MHD, zajišťují mobilitu obyvatel také linky PID (348 z Ládví; 351 z Letňan; 373 z Kobylis; 418 z Odoleny, Vody; 471 z Mělníka; 473 z Kralup nad Vltavou). Je zde vysoká koncentrace regionálních linek (mimo integrovaný systém) a spojů v relaci Praha, Nádraží Holešovice - Neratovice.

Autobusové linky provozují ČSAD Střední Čechy, Veolia Transport Praha, Dopravní podnik hl.m. Prahy (linka 351) a další dopravci, na jejichž linkách je provoz vcelku zanedbatelný.


Autor: Jiří Vařečka | Přidáno: 20.11.2012 | Aktualizováno:
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013