Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě se nachází v kraji Vysočina v okrese Žďár nad Sázavou. Město, které je domovem pro 10 tisíc obyvatel, bylo založeno ve 13. století. Historicky zachovalé jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. K městu náleží devět přilehlých obcí. Mezi památky a zajímavá místa patří například Katolický kostel sv. Kunhuty, kostel Nanebevzetí Panny Marie, vrchol Tři kříže, Novoměstský zámek, Stará radnice a rašelinná louka Pernovka.


Motorová jednotka 841.010 přivezená speciálně při zahájení provozu MHD v Novém Městě na Moravě. (6.1.2014)

Území města obsluhuje od roku 1905 neelektrifikovaná regionální železniční trať číslo 251 (Žďár nad Sázavou - Tišnov) a to dvě stanice - Nové Město na Moravě a Nové Město na Moravě zastávka.


Nejdůležitějším tahem přes Nové Město na Moravě je silnice I/19 z Plzeňského kraje přes Březnici, Milevsko, Tábor, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem do obce Sebranice. Další větší silnice jsou II/354 (Radostín - Svratka - Krouna) a II/360 z Jaroměřic nad Rokytkou přes Třebíč, Poličku, Ústí nad Orlicí, Letohrad do obce Šedivec.


Autobusové nádraží je od dubna 2013 přesunuto z centra (nyní zastávka Nové Město na Moravě, centrum) k železniční stanici, kde byl vybudován dopravní terminál. Významným regionálním dopravcem v okolí je společnost ZDAR, a.s. sídlící v blízkém Žďáru nad Sázavou. Městská autobusová doprava, provozována zmiňovaným dopravcem, vyjela zkušebně 6. 1. 2014 a to na linkách č. 1 (licenční číslo 845101) a 2 (845102). Obě linky jsou v provozu celotýdenně a je na ně vypravován zapůjčený autobus SOR BN 8.5 registrační značky 4E8 9406. Provoz je zatím plánován na jeden rok - radnice uvítá nápady a připomínky k provozu.

Linka Trasa
1 Dopravní terminál - katolický hřbitov - Bělisko - Dukelská - pod nemocnicí - nemocnice - (MEDIN -) nemocnice - Palackého náměstí - Billa - centrum - Masarykova - Dopravní terminál
2 Dopravní terminál - Holubka - Maršovská - Dopravní terminál - KD - pod nemocnicí - nemocnice - Palackého náměstí - centrum - Masarykova - Dopravní terminál

Autor: Jiří Vařečka | Přidáno: 15.1.2014
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013