Nový Bor

Nový Bor, ležící v okresu Česká Lípa v Libereckém kraji, má přes 11 tisíc obyvatel. Počet obyvatel mírně klesá, přestože v 70. a 80. letech, po výstavbě sídliště, jich výrazně přibylo. Vyhlášený je sklářský průmysl, který udržuje hned několik firem. Mezi památky a zajímavosti patří místní sklářské muzeum, kostel Nanebevzetí Panny Marie a oblast Palackého náměstí s mnoha historickými domy. Poblíž města se nacházejí CHKO Lužické hory a České středohoří.


Výhled na Nový Bor. (11.6.2014)

Ve městě se nachází nádraží, které je součástí tratě č. 080 z Bakova nad Jizerou přes Českou Lípu do Jedlové v délce 70 kilometrů. První cestující na této trati, v úseku Česká Lípa - Jedlová, odvezl vlak 16. 1. 1869. Aktuálně jsou z Nového Boru vypravovány osobní vlaky, několik rychlíků a jeden spěšný. Kousek od železničního nádraží se nachází nádraží autobusové.


Přes Nový Bor prochází silnice I/9 (Praha - Mělník - Česká Lípa - Nový Bor - Rumburk) a I/13 (Karlovy Vary - Chomutov - Most - Teplice - Děčín - Nový Bor - Liberec - Frýdlant). Vychází odsud i silnice nižší kategorie - II/268 do Sloupu v Čechách, Ralska, Kněžmost do obce Horní Bousov.


Většinu linek z místního autobusového nádraží provozuje společnost ČSAD Česká Lípa a.s. (19), dále BusLine (3), COMPAG CZ (1), Quick Bus (1), Josef Hemelík (1). Dálkové linky jsou vedeny zpravidla do České Lípy, Prahy, Rumburku, Šluknova a Varnsdorfu. Za místní dopravu jsou v Novém Boru považovány linky 500481 a 500482 vedené v pracovní dny s nepravidelným intervalem a garantovaným vypravením nízkopodlažních autobusů na některé spoje.

Linkové vedení „městských“ autobusových linek v Novém Boru
Linka Trasa
500481 Okrouhlá,otočka - Nový Bor, autobusové nádraží - Radvanec, rekreační středisko - Sloup v Čechách - Chotovice - Nový Bor, autobusové nádraží - Okrouhlá, otočka
500482 Nový Bor, kpt. Jaroše - Nový Bor, autobusové nádraží - Polevsko, otočka - Kytlice, žel.st.

Autor: Jiří Vařečka | Přidáno: 23.8.2014
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013