Žatec


Město Žatec se nachází v Ústeckém kraji v okresu Louny a protéká jím řeka Ohře. Žatec je domovem pro více než 19 tisíc obyvatel a první zmínka pochází z roku 1054 a městské privilegia získává Žatec roku 1265. Okolí bylo osídleno už daleko dříve. V 16. století byl Žatec jedním z největších českých měst a od 18. století je město spojováno s pivovarnictvím a pěstováním chmele v okolí. V 70. letech 20. století byla v Žatci vyhlášena městská památková rezervace. Bylo zde natočeno několik filmů, případně jen pár scén. Na náměstí Svodoby je nejmenší chmelnice na světě.


Pohled na historické centrum města ze severu - hlavního tahu II/27. (24.7.2013)

Doprava v Žatci

Z jihu na sever prochází Žatcem silnice první třídy č. 27, která je vedená až ze Železné Rudy (přesněji od státní hranice s Německem - hraniční přechod Alžbětín) přes Klatovy, Švihov, Přeštice, Plzeň, Plasy, Kralovice, Blšany, Žatec, Most, Litvínov do Dubí (u Teplic) a napojuje se na silnici I/8 (D8).


Žatec má celkem slušné železniční spojení. Na území města se nacházejí stanice Žatec a Žatec západ. Železniční tratě vedené přes Žatec, případně začínající v Žatci jsou č. 123 (Žatec západ - Most), 124 (Lužná u Rakovníka - Žatec - Chomutov) a 160 (Žatec - Žatec západ - Plasy - Plzeň hlavní nádraží).


Autobusovou dopravu v okolí Žatce provozují společnosti Autobusová doprava Podbořany (6 linek), Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova (6 linek), BusLine (4 linky), po dvou linkách Autobusy KAVKA a Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova a po jedné lince K + K dopravní agentura, K Servis Bohemia a DPÚK. Poslední jmenovaný dopravce (DPÚK) zajišťuje také provoz městské autobusové dopravy v Žatci. Na dvě linky 566001 a 566002, značené posledním číslem, vypravují linkové vozy značky SOR. Jako autobusová provozovna za dob ČSAD BUS (předchůdce DPÚK) sloužil areál v ulici Dukelská, aktuální stav tohoto areálu, bohužel, neznám.


Autor: Jiří Vařečka | Přidáno: 11.8.2013
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013