Žamberk

Město Žamberk, ležící v Pardubickém kraji v okrese Ústí nad Orlicí, má přes 6 tisíc obyvatel, případně o 3 tisíce více, pokud budeme počítat i spádové obce jako jsou Dlouhoňovice, Helvíkovice, Lukavice a Líšnice. Městem protéká Divoká Orlice. První písemná zmínka pochází z roku 1332. Mezi pamětihodnosti, zajímavosti a významné budovy patří Kaple svaté Anny, Kaple svaté Rozálie, Kostel svatého Václava, radnice se starou hasičskou zbrojnicí a zámek Žamberk. Historické centrum tvoří městskou památkovou zónou a je vyhledávaným startovním místem pro turisty mířícími do Orlických hor. Historicky byl v Žamberku hlavně textilní průmysl.


SOR C 10.5 dopravce Josef Pinkas v zastávce Divadlo. (21.5.2014)

Přes město je vedena jednokolejná regionální železniční trať č. 021 z Týniště nad Orlicí do Letohradu, která byla zprovozněna k 14. 1. 1874 včetně železniční stanice Žamberk ležící v katastru obce Dlouhoňovice.

Žamberkem prochází nejdelší silnice I. třídy v ČR - 11, vycházející od Poděbrad přes Hradec Králové, Žamberk, Šumperk, Bruntál, Ostravu, Český Těšín a Mosty u Jablunkova a dále na Slovensko.


Nejvíce regionálních autobusových linek provozuje společnost ČSAD Ústí nad Orlicí (8) a tři dálkové (Praha-Jeseník případně Ostrava a další do Brna). Čtyři linky, včetně místní dopravy, provozuje dopravce AUDIS BUS. Po jedné lince mají dopravci Arriva Východní Čechy (Praha-Jeseník), Arriva Morava (Jeseník-Praha) a Josef Pinkas.


Místní linka, licenčního čísla 705010, přezdívaná také „malé MHD“, je v provozu od března 2010 v pracovní dny mimo školní prázdniny. Dříve měla linka kromě ranního i dopolední spoj. Provoz zajišťuje minibus. Základní jízdné je 10,-. Ke spojení města se železniční stanicí, autobusovým nádražím a sídlištěm je možné využít i regionální linku 700970 (Letohrad - Žamberk - Žamberk, žel.st.) dopravce ČSAD Ústí nad Orlicí, která má i několik spojů pouze po Žamberku.

Linkové vedení městské autobusové linky v Žamberku
Linka Trasa
705010 Žamberk, divadlo (7:35) - Žamberk, Mosilana (7:41) - Žamberk, Albertovo náměstí (7:43) - Žamberk, sokolovna (7:45) - Žamberk, Masarykovo náměstí (7:46) - Žamberk, divadlo (7:48)

Autor: Jiří Vařečka | Přidáno: 3.9.2014
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013